Saç Ekimi Hakkında Herşey

Saç Ekimi, Çok iyi sağlıklı bir beden, güzel, estetik bir görüntü herkesin arzu ettiği durumlardan bir tanesi. Saçlar ise, bu güzelliğe ve estetik görüntüye etki eden en etkili olgulardan birisidir. Saçsızlık, saç dökülmesi bu durunu aksine çevirebilecek, insan psikolojisini etkileyen ve dahası sağlıksız bir görüntüyü çağrıştıran estetik problemlerinin başında geliyor. Saç ekimi teknolojileri ise, günümüzde kellik sorununa en verimli yaklaşan ve etkili kellik sorunu çareleri sunan teknikleriyle, pek çok insanın yüzünü güldürmeyi başarıyor. Peki, saç ekimi nedir? Saç ekimi nasıl yapılır? En etkili geri dönüşlerin alındığı saç ekimi teknikleri hangisidir? Şimdi onları ayrıntılarıyla açıklayalım ve saç ekimi konusunda bilgiler verelim.

Saç nakli saç ekimi, saç transferi adlarıyla da söylenebilen ama sıklıkla saç ekimi olarak geçen bu uygulama aslında 1950’lerden bu yana Amerika’da uygulanan bir kozmetik prosedürdür. 1950’lerde yapılan saç ekimi tekniklerine baktığımızda, bugün saç ekim teknolojilerinin fazlasıyla geliştiğini gözlemleyebiliriz. Saç ekiminde 2 farklı şekilde saç ekimi yapılabilir. Bunlardan birincisi, donör alan denilen yani hastanın kafasındaki sağlıklı saç köklerinin, saçtan yoksun alana tek tek nakledilmesiyse yapılır. Diğer saç ekimi tekniği ise, donör alandan bir şerit halinde sağlıklı saç köklerinin alınıp, kel olan bölgeye ekimi şeklinde yapılır. Çoğu saç nakli cerrahi bir işlem olduğu için, doktor kontrolünde ve gözetiminde, doktorun kliniğinde yapılmalıdır.

Hangi saç ekimi tekniği kullanılırsa kullanılsın, saç ekimi uzmanı ilk önce dönor al üzerinde çalışır. Bölge anestezik kremle uyuşturulur. Bölge hijyenik hale getirilir. Saç şeritleri çıkarılır ya da tek tek saç kökleri çıkarılır. Sonrasında şeritler kel alana dikilir ya da tek tek kökler nakledilir.


FUT tekniği en eski kullanılan saç ekimi tekniğidir ve az evvel de bahsettiğimiz gibi saçlı dönor alnın şerit halinde nakledilmesine deniyor. Bu tekniğin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Saç ekiminin avantajlarına ve dezavantajlarına az sonra değineceğiz.

Sırayla gidecek olursak, sonraki cerrah bireysel saç içeren yaklaşık 500 2.000 küçük grefti ya da sadece tek tek ayrıştırılmış kıl köklerini kafa derisine nakleder. Kaç adet greftin kullanılacağı yani ne kadar saç kökünün nakledileceği, hastanın kafasındaki açıklığı ani kellik derecesine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca tipi saç tipi, kalitesi ve renginin yanı sıra bu nakledilen olacak alanın büyüklüğüne bağlıdır.

Fue tekniğinde greftler hazırlandıktan sonra, cerrah alanı temizler ve bir neşter veya iğne ile delik veya yarıklar oluşturur ve ince deliklerden biri her açılan greft alanlarına yerleştirir. Hangi prosedürün kullanıldığına ve ekilen adede bağlı olarak saç ekimi yaklaşık dört ila sekiz saat sürer. Eğer saç kaybetmeye devam ediyorsanız ya da kalın saç istediğinize karar verirseniz ek oturumlar gerekli olabilir.

Saç ekimi ameliyatından sonra, kafa derisinde bazı sorunlar olabilir. ABirkaç gün ağrı kesici ilaç almak gerekebilir. Saç ekimini yapan doktorunuzun sizi saç ekiminin yapıldığı günü takip eden süreçte kliniğe çağırarak hem kontrol hem de pansuman önerebilir. Aynı zamanda bir antibiyotik ve / veya anti-enflamatuar ilaç reçete edebilir. Çoğu insan ameliyattan sonra iki ila beş gün içinde işe dönerler. Ameliyattan sonra iki-üç hafta içinde, saçlar dökülmeye başlar ve birrkaç ay içinde yeni bir büyüme fazı başlar. Çoğu insan, saç ekiminden altı ila dokuz ay sonra yeni saçların % 60 ulaşmışına sahip olur. Bazı cerrahlar bu aşamada saç büyüyen ilaçlar da reçete edebilirler. Örneğin, minoksidil (Rogaine) saç ekimi sonrası saç büyümesini artırmak için çoğunlukla önerilir ama yapılan araştırmalara ne kadar etki ettiği yönünde yetersiz kalmaktadır, etkisi bilinmemektedir.

Saç ekimi fiyatları nakledilen edilecek saç miktarına büyük ölçüde bağlı olacaktır, ancak genellikle 5000 TL, 150000 TL arasında değişmektedir. Saç ekimi prosedürleri yurt dışında nadirende olsa sigorta kapsamına girse de ülkemizde herhangi bir sigorta kapsamında değildir. Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, saç ekiminde de kanama ve enfeksiyon başta olmak üzere bazı riskler taşır. Saç ekimi ile oluşabilecek diğer riskler ise kafa derisindeki yoğun yara ve doğal olmayan saç görüntüsüdür. Az evvel bahsettiğimiz 2-3 hafta sonrasındaki yoğun saç dökülmesinden sonra, yeni saçların büyüme sürecinde, bazı insanların kıl folikülleri iltihabı veya enfeksiyonlu bir sürece girebilir. Bu tarz sorunlarda saç köklerini korumak adına doktorunuz yoğun bir antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Başka bir potansiyel risk ise, şok kayıp denilen, nakledilen saç nakledildiği alana tutunamama riskidir. Neyse ki, bu saç dökülmesi nadiren kalıcıdır, çok fazla insanda rastlanmamaktadır.

Eğer saçlarınızdan, kellikten ve saçlarınızdaki seyreklik ve açıklıktan rahatsız iseniz, saç ekimi önemli ölçüde görünümünüzü tazeler ve özgüveninizi artırabilir. Saç ekimi size estetik bir görüntü sağlar ama kesinlikle yeni saç kökleri sağlamaz. Genellikle ense bölgesinden alınan saç kökleri diğer kel olan alana nakledildiği için, aslına bakarsanız, saçınızın olduğu alandaki saçların yoğunluk olarak tüm kafanıza dağılmasını sağlamaktadır. Bu da ense bölgesinde seyrekleşen bir görüntüyü ortaya çıkarır. Bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Saç ekimi kesinlikle yeni bir saç kökü yaratmaz, mevcut saçların yerlerini değiştirir, o kadar.

Riskleri en aza indirmek ve cerrahinin başarısını artırmak için, sağlıklı bir saç ekimi sürecini geçirmek son derece mühimdir. Bu da doktorunuzun söylediği tüm tavsiye ve önerileri yerine getirmekten geçiyor. Özellikle kabuk bağlama sürecinde kesinlikle yeni ekilen saç köklerini tahriş edici bir şekilde kaşınmaması ve kabukların kaldırılmaması gerekiyor.

Saç ekiminden sonra ilk banyonuzu hemşire kontrolünde hastanede yaparsınız. Hemşire size nasıl banyo yapmanız gerektiğini gösterecektir. Yine bu aşamada doktorunuzun önereceği şampuanları kullanmalısınız. Saç ekimi yaptırdığınız için son derece hassas ve mikrop kapmaya meyilli açık yaralarınız olduğundan, özellikle temizliğe hijyene önem vermek gerekiyor. Saç ekimi yaptırdıktan sonra saç köklerinin hava almasını önleyen bere ve ya benzeri aksesuarlar takmamalısınız.

Şimdi saç ekimi teknolojilerinin avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Saç ekimi kesinlikle yeni saç kökü oluşturmazlar, mevcut saçlarınızın yerlerini değiştirirler bu da seyrek bir saç ekimi oluşturabilir. Eğer sağlıklı donör alan ve donör greft sayısınız az ise, saç ekimi bile yaptıramayabilirsiniz. Her ne kadar göğüs kılı ya da kasık bölgesinden de saç alınabilir denilse de, bu alandaki saçların şifrelenmesi farklı olduğu için kafa bölgesine ekilse bile, uzama ve şekil açısından sorun yaratacaktır. Saç ekiminin bir başka dezavantajı ise, oluşabilecek aksiliklerden dolayı, sağlıklı saç köklerinizi de kaybetme riskinizdir.

Saç ekiminin avantajları ise, dezavantajlarından çok daha fazladır. En başka yıllardır muzdarip olduğunuz ve belki de sizi komplekse iten kellik sorununun önüne geçersiniz. Saçlarınız olur. Bu saç ekimi sürecini atlattığınız ve verimli bir sonuç aldığınız takdirde ve iyi bir operasyon ve uzan bir cerrahın saç ekimi ile hiçbir şekilde ayırt edilemeyen, sahte durmayan, doğal bir saça kavuşursunuz. Bu sebeple saç ekimi yaptırmadan evvel mutlaka iyi bir saç ekimi uzmanının araştırılması gerekir.

Bir Cevap Yazın