Saç Ekimi Saç Çıkartan İlaçlar ve Fiyatları

Saç Ekimi Saç Çıkartan İlaçlar ve Fiyatları, Saç ekimi kararı almadan evvel hemen her kellik sorunu yaşayan insanın yaptığı gibi, öncelikle saç çıkartan ilaçlara bakmış, denemiş, araştırmasını yapmış olmalısınız. Saç ekimi yaptıranlara muayene sırasında sorulan soruların arasında, ne kadar zamandır bu sorunu yaşadığı, ailesinde bu şekilde bir sorunun olup olmadığı ve daha evvel yani bir saç ekimi merkezine başvurmadan önce saç çıkartan ilaçları deneyip denemediği sorulur. Verilen cevapların hemen hemen hepsi, evet denedim, sonuç alamadım ve saç ekimi yaptırmaya karar verdim şeklinde yanıtlanır.

Saç ekimi yaptırmadan evvel mutlaka internette araştırma yaptırmış olmalısınız. Arama motoruna saç ekimi yazdığınızda karşınıza saç ekimi merkezleri ve birçok saç çıkartan bitkisel ya da ilaç bazlı ürünler çıkar. Saç ekimi son derece meşakkatli bir süreçtir. Düşünsenize, kafanızın arka kısmından tek tek toplanan sağlıklı saç kökleri, yine teker teker kel alana transfer ediliyoruz. İyileşme süreci, şok dökülme süreci vs vs. e peki bu şekilde bir saç çıkaran ilaç işe yarasaydı, neden adım başı saç ekimi merkezi var, neden herkes saç ekimi yaptırıyor. Demek ki bu saç çıkartan ilaçlar ve ya bitkisel türevler işe yaramıyor. Saç ekimi son çare ama maalesef bunları denemeden de insanın içi rahat etmiyor. Kafanıza sürdüğünüz, pratik bir şekilde kullandığınız ilaç yerine saç ekimini dışlamak daha mantıklı geliyor. Eğer sizde denemek istiyorsanız, saç çıkartan ilaçlar konusunda son derece farklı araştırmalar yapmış, saç ekimini denemeden evvel saç çıkartan türevlerle ilgilenmiş bir kişinin sçzlerine kulak kabartalım istiyoruz:


Saç çıkaran ilaçlar listesinin birinci ve en popüler markası minoksil, minoxidil ya da minoxil olarak da yazılıyor. Saç ekimiyle alakalı araştırmalarıma son hız devam ederken, çok enteresan bilgilerle karşılaşıyorum. Ülkemizde saç ekimi ve ya saç dökülmesi ile ilgili hasta yorumlarına çok fazla yer verilmemesine karşın, özellikle Amerikan web sitelerinde kellik sorunuyla ilgili pek çok bilgiye rastladım. Bazıları bloggerlara mesaj attım, hatta geri dönüşler bile aldım. Amerikalı bir gençle skype üzerinden yazışma imkanım oldu. Saat farkı nedeniyle mantıklı zamanlarda konuşmanın imkansız olmasına rağmen, ondan çok enteresan bilgiler aldım. Amerikan nüfusunun yaklaşık %50’si saç dökülmesi sorunuyla cebelleşiyormuş. Bu nasıl bir rakamdır anlamadım gerçekten. Her 2 insandan birinde saç dökülme problemi var. Haliyle bu kadar yüksek oranlarda insanın, aynı sorundan dolayı mustarip olması, saçla alakalı her konunun bizim ülkemizden daha gelişmiş olmasını sağlıyor. Bir başka konu ise, hemen hepsinin bu ilaçları kullanmış olması ve sonuçta saç ekimi ile mutluluğa ulaşmış olmasıdır.

Skype üzerinden yazıştığım Amerikalı genç henüz 22 yaşında ve o da benim gibi kel. Hatta birbirimize resimlerimizi yolladık ve hemen hemen aynı alın açıklığı ve saç seyrekleşmesi onda da var. O da saç ekimini çok araştırmış, muazzam bir bilgi dağarcığı var saç ekimi konusunda. Amerikalı genç bana bazı saç çıkaran ilaçlardan bahsetti ki bunlardan bazılarını saç çıkarıcı olarak kullanmışlığım vardı zaten. Saç çıkaran ürünlerin bende ve söylediğine göre Amerikalı arkadaşımda da çok fazla işe yaramamasına rağmen, yine de belki bu bloğu okuyan birilerinin işine yarar düşüncesiyle, bildiğim saç çıkaran ilaçları sizlere yazmak istiyorum.

Bu arada şunu kaydetmeden geçemeyeceğim, saç ekimi yapan merkezlerin bazıları bu ilaçları kullanıyor, ek tedavi olarak. Saç çıkaran ilaçlar listesinin birinci ve en popüler markası minoksil, minoxidil ya da minoxil olarak da yazılıyor. Bu saç çıkartan ilaç Rogaine firması tarafından üretiliyor ve ben de bir dönem kullandım. Zaten saçları seyrekleşmeye başlamış, saç ekimini düşünen ve minoxidil kullanmayan bir adam var mıdır demek daha mantıklı sanırım. Minoxidil kelliği azaltmak amacıyla OTC köpük ve ya sıvı şeklinde satılıyor. Kelliği önlemek ve yeni saç büyümesini teşvik için her gün kafa derisi içine günde iki kez sürmeniz gerekiyor. Minoxidil kullananlar birkaç hafta içinde sorunlu bölgelerinde büyüme yaşandığını belirtirler. Aslına bakarsanız genel olarak, bu ürünü kullanırken en etkin sonuçların görülebilmesi yaklaşık 3 ay kadar sürdüğü söylenir. Ben hatırlıyorum minoxidil kullanırken, kafa derim üzerinde tahrişlere ve kızarıklıklara neden olmuştu ve çok fazla etkin sonuçlar alamamıştım. Hatta bir saç ekimi merkezi, kafamdaki tahrişin nedenini sormuş ve bu ilaçtan kaynaklandığını belirtmiştirm.

Saç çıkartan ilaçlar listesinin 2. sırasında Finastride bulunuyor. Bu ilacı ben hiç kullanmadım hatta duymadım desem yeridir. Amerikalı arkadaşım Finastride’den bahsetti. Bu saç çıkartan ilaç ise, hap şeklinde yutuluyormuş ve saçsız dokularda saç büyümesine vesile oluyormuş. Bu ilaç hakkında yaptığım ufak bir araştırma da ise, ilacın Propecia firmasına ait olduğunu ve özellikle doğurganlık çağlarındaki insanların kesinlikle kullanmaması gerektiği bilgisine ulaştım. Erkeklerde ise libido kaybına bile sebep oluyormuş. Saç ekimi yine avantajlarını burada da gösteriyor. Bugüne kadar hiçbir yerde saç ekimin kısırlık yaptığını okumadım.

Saç çıkarıcı ilaçlar listesinin 3. sırasında hemen hemen her doktorun saçlı dokuda sorunu olan hastasına yazdığı Nizoral bulunuyor. Nizoral, mantar tedavisinde, kepekli saçlarda etkili bir saç şampuanı. Fakat yaptığım araştırmalar neticesinde saç çıkartma gibi bir fonksiyonu olmamasına rağmen, bu tarz sorunlardan kaynaklanan saç dökülmelerinin önüne geçebiliyor. Saç köklerinin büyümesine teşvik etmese de, kelliğe katkı sağlayan sorunları ortadan kaldırabilir şeklinde pek çok araştırma yapılmış. Kısaca yeni saç köklerinin oluşumunu desteklemiyor, yaptığı tek şey mantardan dolayı dökülen saçların geri dönüşünü yani saçlı deriyi tedavi edici özelliği var. Saç ekimi yaptırmak istiyor ve saçınızda bu şekilde bir sorun varsa, kullanabiliyorsunuz.

Elbette bu listeye pek çok saç çıkarıcı ürünler adı eklenebilir. Ama bence hiç birisi doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalı. Mevcut saç köklerinizin tahriş olmamasını istiyorsanız, mutlaka bir doktor görüşü almanızda fayda var. Bu arada Amerikalı arkadaşla yaptığım sohbet sayesinde, saç ekimi operasyonu olma kararımın son derece mantıklı olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyorum.

Evet, saç çıkartan ilaçlar hakkında bu kapsamlı yazı sonrasında saç çıkartan ilaçların dezavantajlarının çok fazla olduğunu gözmüş olmalısınız. Saç ekimi yapan doktorların ilk söylediği şeylerden birisi, bir kel adam için en değerli varlık, mevcut sağlıklı kıl kökleridir. İşte siz saç ekiminden evvel bu ilaçları kullanarak, mevcut sağlıklı saç köklerinize zarar verebilirsiniz. Hiç kimsenin istemediği bir probleme vesile olmuş olabilirsiniz. Bu sebeple saç çıkartan ilaçlar, bitkisel türevler yerine saç ekimini yaptırmak her zaman çok daha avantajlı ve modern bir düşünce aslında. Ayrıca saç ekimi yaptırmak için gittiğiniz merkez zaten size doktor kontrolünde bazı ilaçların kullanımını önerebilir ama dediğim gibi her zaman doktor kontrolünde kullanılması esastır.

Henüz yeni saç kökü oluşumu diye bir kavram olmadığı için, güncel bilgiler dahilinde saç ekimi hala en güvenilir ve avantajlı saç sahibi olma yollarından bir tanesi. Sağlık bakanlığından onay almamış, tarım ve ziraat bakanlığından onay almış saç çıkartan ürünlerden şiddetle uzak durmanızı öneriyorum.

Bir Cevap Yazın