Saç Ekimi türleri Nelerdir ve Saç ekimi türlerine göre saç ekimi nasıl yapılır?

Saç Ekimi Cerrahisinde pek çok farklı saç ekimi türü mevcuttur. Bunları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğimiz yazımızda, hangi saç ekimi tekniğinin size uygun olduğunu bulabilir ve size uygun, saç dökülme sebeplerinizi göz önüne alan bir prosedürü benimseyebilirsiniz.

Androgenetik Alopesi Nedir?

Androgenetik alopesi erkek tipi saç dökülme manasına gelen tıbbı bir terimdir. Frontal yani ön saç çizgisinin geriye doğru açılması ve tepe bölgesinin seyrekleşmesi ilk göze çarpan belirtileri arasında yer alır. Başın arka kısmından yani iki kulak arası olarak kabir edilen ense bölgesinde genellikle saçlar dökülmez. Bu tarz bir dökülme sorununuz varsa, saç ekimi doktoru donör alan olarak, ense bölgenizi seçecektir. Eğer ense bölgenizde de donör saç verimi yetersizse, o zaman göğüs, sırt, omuz, gövde ve veya bacaklara bakılarak, donör alan tespiti yapılabilir bu alanlar donör alan olarak kullanılabilir. Günümüzde FUE saç ekim tekniği en fazla tercih edilen ve FUT ekim tekniğinden pek çok fazla artısıyla artık benimsenmiş bir metot olarak kullanılmaktadır. FUE yöntemiyle donör alandaki saç kökleri tek tek alınarak, saçtan yoksun yani kel alana transfer edilir. Az evvel de dediğimiz gibi eğer ense bölgesinde verimli bir kök yoksa, donör arayışı için vücudun diğer bölgelerine bakılır. Hastaya her zaman saç ekimi yaptırmadan evvel gerçekçi vaatler verilmeli ve her bölgedeki saçın dokusal olarak farklı özellikler taşıdığı için saç olarak kullanıldığında gerçekçilikten uzak ama kel bölgeyi kılla doldurmak için son derece mantıklı bir girişim olduğu anlatılmalıdır.

Saç ekiminde Post-operatif(saç ekimi sonrası) bakım nasıl yapılmalıdır?

İster FUE tekniği kullanılsın, ister FUT tekniği kullanılsın, saç ekimi sonrasında ilk kurak temizlik ve hijendir. Açılan her kıl kök yara oluşturmaya adat ve mikrop kapmaya meyillidir. Ekim sonrası kan ve doku sıvısı sızıntısı olabileceği hastaya anlatılmalı, uygulamalı olarak pansumanını her gün nasıl değiştirilmesi gerektiği gösterilmelidir. Savunmasız alıcı alanı güneşten korumalı ve şampuanlama ameliyattan 2 gün sonra başlatılır. Bazı cerrahlar ameliyattan bir gün sonra şampuanlama yapılabileceğini söylemektedir. Her zaman ekimi yapan cerrahınızın söylemlerine dikkat etmenizi ve önerilerine uymanızı öneriyoruz. Saç ekiminden sonra yapılan ilk şampuanlama saç etrafının şekillendirilmesi ve doku artıklarının temizlenmesi için son derece önem arz eder.

Continue reading Saç Ekimi türleri Nelerdir ve Saç ekimi türlerine göre saç ekimi nasıl yapılır?