Saç Ekimi türleri Nelerdir ve Saç ekimi türlerine göre saç ekimi nasıl yapılır?

Saç Ekimi Cerrahisinde pek çok farklı saç ekimi türü mevcuttur. Bunları ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğimiz yazımızda, hangi saç ekimi tekniğinin size uygun olduğunu bulabilir ve size uygun, saç dökülme sebeplerinizi göz önüne alan bir prosedürü benimseyebilirsiniz.

Androgenetik Alopesi Nedir?

Androgenetik alopesi erkek tipi saç dökülme manasına gelen tıbbı bir terimdir. Frontal yani ön saç çizgisinin geriye doğru açılması ve tepe bölgesinin seyrekleşmesi ilk göze çarpan belirtileri arasında yer alır. Başın arka kısmından yani iki kulak arası olarak kabir edilen ense bölgesinde genellikle saçlar dökülmez. Bu tarz bir dökülme sorununuz varsa, saç ekimi doktoru donör alan olarak, ense bölgenizi seçecektir. Eğer ense bölgenizde de donör saç verimi yetersizse, o zaman göğüs, sırt, omuz, gövde ve veya bacaklara bakılarak, donör alan tespiti yapılabilir bu alanlar donör alan olarak kullanılabilir. Günümüzde FUE saç ekim tekniği en fazla tercih edilen ve FUT ekim tekniğinden pek çok fazla artısıyla artık benimsenmiş bir metot olarak kullanılmaktadır. FUE yöntemiyle donör alandaki saç kökleri tek tek alınarak, saçtan yoksun yani kel alana transfer edilir. Az evvel de dediğimiz gibi eğer ense bölgesinde verimli bir kök yoksa, donör arayışı için vücudun diğer bölgelerine bakılır. Hastaya her zaman saç ekimi yaptırmadan evvel gerçekçi vaatler verilmeli ve her bölgedeki saçın dokusal olarak farklı özellikler taşıdığı için saç olarak kullanıldığında gerçekçilikten uzak ama kel bölgeyi kılla doldurmak için son derece mantıklı bir girişim olduğu anlatılmalıdır.

Saç ekiminde Post-operatif(saç ekimi sonrası) bakım nasıl yapılmalıdır?

İster FUE tekniği kullanılsın, ister FUT tekniği kullanılsın, saç ekimi sonrasında ilk kurak temizlik ve hijendir. Açılan her kıl kök yara oluşturmaya adat ve mikrop kapmaya meyillidir. Ekim sonrası kan ve doku sıvısı sızıntısı olabileceği hastaya anlatılmalı, uygulamalı olarak pansumanını her gün nasıl değiştirilmesi gerektiği gösterilmelidir. Savunmasız alıcı alanı güneşten korumalı ve şampuanlama ameliyattan 2 gün sonra başlatılır. Bazı cerrahlar ameliyattan bir gün sonra şampuanlama yapılabileceğini söylemektedir. Her zaman ekimi yapan cerrahınızın söylemlerine dikkat etmenizi ve önerilerine uymanızı öneriyoruz. Saç ekiminden sonra yapılan ilk şampuanlama saç etrafının şekillendirilmesi ve doku artıklarının temizlenmesi için son derece önem arz eder.

Bu sebeple saç ekiminden sonra ilk şampuanlamanın ekim merkezinde saç ekimi doktoru tarafından yapılması çok önemlidir. Ortalama 2 hafta sonra yaralar kabuk bağlar ve çoğu zaman kabuklar saç gövdesine yapışır. İşte bu dönemde saçınızda oluşan bu kabuklanmayı oynatır, kaşır ya da herhangi bir şeyle sürtünürseniz, ekilen yeni saç köklerine tahribat yapabilir ve saç ekimin başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple kabuklanma döneminde kesinlikle saçlarınızı ellememenizi ve birkaç gün sürecek bu süreci sakinlikle atlatmanızı öneriyoruz. Kabuklanmadan sonra genellikle ilk 10 gün sonunda kaçınılmaz olarak tehcir yoluyla travmatize bir hal almış nakledilen kıllar, bir, dışarı düşerler. Bu dökülme “şok saç kaybı” ya da “ şok dökülme” olarak anılır. Iki üç ay sonra ise yeni saç köklerinin oluştuğunu ve büyümeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Bu süreçten sonra saçlarınız normal uzama seyrine girer. 8 ay içinde normal bir şekilde saçlarınız çıkar.

Saç ekiminden sonra geldiğimiz bu süreç sonrasında sadece ve sadece ekilmemiş yani kendi alanında bulunan saçlarda dökülme yaşanır. Bundan sonraki bütün saç dökülmesi, işlem görmemiş alanlarda olması muhtemeldir. İşte bu olasılıkla başa çıkmak için bu tür kayıpları geciktirmek PRP ve benzeri takviyeler kullanılıyor.

Saç Ekiminin Yan etkileri var mıdır, varsa nelerdir?

“Şok kaybı” olarak bilinen saç incelmesi, saç ekiminin genellikle geçici bir yaygın bir yan etkisidir. Günde elli ila 100 adet saç teli bu süreçte dökülebilir. Hatta kel gibi görünen yam şeklinde bir görüntü ile sonuçlanması son derece yaygındır. Hastaların %5 lik bir kısmında ise şok dökülmeyi takip eden bir hıçkırık nöbeti gözlemlenebilir.

Diğer yan etkiler gibi saçlı deri veya alın gibi alanlarda şişme ödem gibi komplikasyonlar sayılabilir. Bu rahatsız edici hale gelirse, ilaç şişkinlikleri olabilir. Tekrar hatırlatmakta fayda var, saç kökleri yeni geldikleri alanda çıkarlarken, karıştı yapabilirler. Sürtünmek ve tahrip edici bir şekilde kaşımak transfer edilen kökleri zedeleyebilir bu sebeple nemlendiricili bir şampuan kullanmak kaşıntınızı giderebilir. Saç ekimini yapan doktorunuzdan ürün tavsiyesi alabilirsiniz.

Saç ekimi cerrahi bir operasyon değildir. Genellikle hasta ayakta tedavi protokollerinin tedavi bazında gerçekleştiği bir usulle uygulamaya tabi tutulur. En önemli konu ise, saç ekimi yaptırmak isteyen hastanın, ne kadar verici yani donör alana sahip olduğudur. Mevcut donör alandaki saç köklerinin sağlıklı olması ve yeteri kadar tutunma kapasitesine sahip olması, saç ekiminin başarısını son derece etkilemektedir.

Saç ekimi işlemleri hafif, ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir ve hastanın kafa derisine ve sağlıklı saç kökleri neresinden alınacaksa, o bölgeye lokl anestezi yapılarak işlem yapılır. İşlemden evvel her iki alanda steril hale getirilir ve öncelikle transfer edilecek saç kökleri toparlanır.

Kellik sorunu yaşayan hastanın kafasındaki açıklık ne kadar ise, o kadar saç kökü toparlanmaya çabalanır. Yeteri kadar sağlıklı kıl kökü toparlandıktan sonra ekim işlemine başlanır. Toparlanan saç kökleri canlılıklarını muhafazasını sağlayan bir solüsyon içinde bekletilirler. Bu solüsyon genellikle kök hücreden zengin, mineral ve vitamin içerir.

Saç ekimi uzmanı ekim yapılacak kel alana bir miktar kimyasal sıvı enjekte ederek bölgeyi şişirir. Bu işlem sayesinde deri genişler ve köklerin teker teker ekilme işlemi kolaylaşır. Hastanın kafasının saç ekim çizgisi son derece önemlidir. Yaş olarak ilerlemiş bir hasta ile, genç bir hastanın saç çizgisi birbirinden farklıdır. Eğer 40 lı yaşlardaki bir hastaya 20 li yaşlardaki bir hastaya yapıldığı gibi önden bir çizgi oluşturulursa, bu saç kiminin yapılmış olduğunu aşikar eder. 40 lı yaşlardaki hastaya mutlaka daha geriden bir saç çizgisi ve şekil verilerek oluşturulmalıdır ki doğal bir görünüm elde edilebilsin.

Şerit şeklinde saç ekimi FUT Tekniği?

FUT tekniği artık eskisi gibi sık kullanılmayan demode olmuş bir saç ekimi tekniğidir. Çünkü FUE tekniğinin avantajları ve iyileşme süreci ve ayrıca kesi izi olmaması, FUE tekniğini daha ön plana çıkarmakta ve hastalar tarafından daha çok kabul edilmektedir. FUT tekniğinde saç ekimi yapılırken donör alandan saç kökleri bir bütün halinde çıkarılır. FUE tekniğinde ise bildiğiniz gibi tek tek toparlama yapılır. Bu şekilde şerit halinde yapılan çıkarımlarda hem kafada iz kalma sorunu, hem de enfeksiyon riski oluşur. Oysaki FUE de zaten 0.09 civarında olan kıl kökleri bu şekilde bir sorun teşkil etmezler.

Saç ekimini yapan doktorunuz, size hangi tekniğin uygun olduğunu zaten söyleyecektir. FUT tekniğini kullanmıyor olsa dahi, eğer size uygun olan FUT tekniği ise, size doğru bir yönlendirme yaparak, etkili bir saç ekimi yapılmasına vesile olacaktır.

Bir Cevap Yazın