Saç Ekimi ve Alternatif Saç Ekimi Prosedürleri

Saç ekimi yaptırmak ya da yaptırmamak arasında gidip gelenlere farklı saçmış gibi gösteren tekniklerin yer alacağı bu yazıda, öncelikle hiçbir şeyin saç ekiminin yerini tutmayacağını belirtmek isteriz. Saçlarımız dökülüyor, saçlarımız dolgunluğunu kaybetti, saçlarımız artık eskisi kadar hacimli ve dolgun değil. Erkekler bu konuda bayanlardan daha şansız ama saç ekimi gibi bir teknolojinin de varlığı, onların bu eksikliğine koşuveriyor. Peki, bayanlar ne yapsın? Erkekler gibi bir dökülme sorunu yaşamıyoruz. Saçlarımız hacim kaybediyor, sönükleşiyor. Erkekler saç ekimi yapmaya karar verdiklerinde ise, bayanlarınki gibi değil, tepe ya da alın bölgelerinde kellik sorunu yaşadıklarını gözlemliyoruz. Şimdi öncelikle saç ekimine geçmeden evvel, bayanların saç dökülme sorununa çözüm bulalım.

Postiş ve Kaynak Saç Kullanımı

Dolgun ve uzun saçlar neredeyse tüm kadınların hayalidir. Sağlıklı saçlar kadınlar için bir nevi gençlik simgesidir. Ancak uzun ve dolgun saçların bakımı son derece zordur. Bu nedenle çoğu zaman kadınlar daha rahat olan kısa saç modellerini tercih etmektedirler. Çünkü istedikleri zaman uzun ve dolgun saçlara sahip olabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Saçlarınızı günlük yaşantınızda değil sadece özel zamanlarda uzatmak isterseniz çıt çıt ve postişler sizin için son derece uygun olacaktır. Gerçek saçtan yapılan çıt çıt ve postişleri tercih ederseniz uzun yıllar rahatça kullanabilirsiniz. Erkekler saç ekimi yaptırıyorsa bizim de postişimiz var. Diplerinde çıt çıtlı toka olduğu için kullanımı da son derece kolaydır. İlk zamanlar zorlandığınızı düşünseniz de kısa sürede kullanmaya alışacaksınızdır. İstediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz bu saçların çeşitli modellerinden kendinize uygun bir tane bulabilirsiniz. Dilerseniz atkuyruğuna takılanlardan, isterseniz yarım ay şeklinde bir bütün halinde olanlardan ya da parçalar halinde satılanlardan kullanabilirsiniz. Çıt çıt ve postiş satan yerler bu konuda size yardımcı olacaklardır.





Saçlarınızı, çıt çıt ya da postişleri takıp çıkarmak ile uğraşmadan da uzatabilirsiniz. Bunun için saçlarınıza kaynak yaptırabilirsiniz. Son dönemlerde en çok boncuklu kaynak denilen saç kaynağı çeşidi uygulanmaktadır. Bunun dışında keratin kaynak çeşidi de vardır. Ancak keratin kaynak esnasında saça yüksek ısı verildiği ve çıkarılırken özel bir sıvı kullanıldığı için çoğu kadın tarafından tercih edilmemektedir. Boncuklu kaynakta kullanılan boncukların içerisinde özel bir silikon bulunmaktadır. Bu silikon, boncuk saça takıldığında saçı yıpratmasının önüne geçmektedir. Bu nedenle boncuk kaynak yaptırmaya karar verdiğinizde kuaförünüzün en kaliteli boncukları kullanmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde saçınız en az zararı görecektir. Kaynak çıkarılırken en çok kadınları rahatsız eden durum dökülen saçlardır. İnsan saçı ortalama günde 100 tel dökülür. Dört ya da beş ay kaynağınız durduğunda, dökülmesi gereken ama boncuk ya da keratin kaynak olduğu için dökülemeyen saçlar, kaynağın çıkması ile birlikte dökülürler. Kaynak nedeni ile döküldüğünü sandığınız saçlar, aslında saçın rutini içinde dökülmesi gereken ama işlemle geciktirilen saçlardır.

Kadınlarda saç ekimi

Saçın varsa elbette kaynak yaptırabilir ya da postij taktırabilirsin dediğinizi duyar gibi olduk. Öncelikle evet haklısınız, kaynak ya da postij uygulaması mevcut saçları makul oranda olan bayanlara uygun olan bir uygulama. Eğer tepe bölgenizde ciddi oranda bir açılma, saçlarınızın kalitesinde büyük ölçüde bir sorun yaşıyorsanız, bu tarz işlemler mevcut saçınızın da yıpranmasına sebep olabilir. Kadınlar için saç ekimi son derece yaygınlaşmaya başlayan teknolojilerden birisi oldu, bu seçeneği düşünebilirsiniz. Aslında saç ekiminde kadın erkek fark etmiyor. Önemli olan donör alanınızın olması. Donör alan yani verici bölge genellikle kafanın arka ense kısmındaki bölgedir. Saç ekiminde işte bu bölgeden saç köklerini alıyorlar ve saçlarınızın azaldığı gölgeye transfer ediyorlar. Kadınlarda saç ekimi yaptırmayı düşünmeden evvel, bize göre komple bir sağlık taramasından geçmenin faydası olduğu kanaatindeyiz. Kadınlarda saç dökülmesini ve kellik sorununu tetikleyen en büyük sebep tiroid hormonunun sorunundan kaynaklanıyor. Basitçe vereceğiniz bir kan testi ile TSH, T3,T4 hormonlarınıza baktırıp, sistemin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmelisiniz. Bunun haricinde aşırı kuaför uygulamaları, kullanılan kozmetik saç ürünleri, doğum sonrası, hamilelik gibi dönemler de kadınlarda saç dökülmesini tetikleyebiliyor. İşte saç ekimi yaptırmadan evvel bunların iyice araştırılması en doğru seçenek olacaktır.

Saç ekimi belki de en son seçenek olarak düşünülse de, aslında kelleşme sorunu yaşayan bayanların erkeklerden çok daha evvel bu çözümü düşünmeleri gerekir. Zira saç kadınlar için çok çok daha fazla estetik unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bio saç ekimi

Aynen kaynak yaptırma ve postij taktırma prensibinde olduğu gibi bir başka saç ekimi tekniği daha var. Diyelim ki hiç donör alanınız yok. Ya da o kadar az var ki, mevcut kelliğinizi saç ekimiyle kapatamayacak düzeyde. İşte bio saç ekimi denen teknik ise, yapay saç tellerinin kafatasına çengellenmesiyle yapılan bir teknoloji. Bio saç ekiminde farklı saç tipleri ve farklı saç renkleri var. Size uygun olanını ve ya mevcut saçlarınıza uygun olanları saç ekimini yapacak olan doktor değerlendiriyor. Kıvırcık, uzun kısa, siyah sarı, ne renk ve şekle ihtiyacınız varsa bio saç ekiminde var.

Bu saç ekimi tekniğinde sizin saçlarınız kullanılmıyor anladığınız gibi. Yapay saçlar var, bunlar cilt altına kendi çengel uçlu neşteriyle sabitleniyor. Çok sert ve travmatik bir durumda yerinden çıkması gibi bir durum söz konusu iken, günlük fön, yıkama şampuanlama gibi işlevlere son derece açık, hiçbir sorun yaşanmıyor. Sağlığınıza herhangi bir sakıncası yok çünkü lif dokulu bir materyal ve ajerji riski barındırmıyor. Dilerseniz kestirebilirsiniz, boyatabilirsiniz ama maalesef uzamıyor. Tekrar tekrar bio saç ekimi yaptırabilirsiniz.

Saç dökülmelerine saç ekimi olmadan tedaviler

Saç ekimi yaptırmak istemiyorsanız eğer, saç dökülmenizi durdurabilecek farklı tedavi yöntemlerini de denemeniz mümkün. PRP, kavitasyon, Organik Saç Enjeksiyon, saç mezoterapisi gibi saç ekiminden evvel düşünülebilecek tedaviler de var.

Aşağı yukarı hemen tüm tedavileri bildiğinizi düşünüyoruz, sadece birisi hariç, o da Organik Saç Enjeksiyonu. Bu teknik, hastanın kendi bölgesel yağından bir miktar yağ alınması ve bunun kök hücreden zengin hale getirilmesi ve sonrasında saç dökülmesi sorunu yaşayan saçlı deriye enjekte edilmesi suretiyle yapılıyor. Aslında PRP mantığında olan bu teknik, son derece etkili zira PRP de kan kullanılırken, burada kök hücrenin çok daha fazla bulunduğu hastanın kendi yağı kullanılıyor. Organik Saç Ekimi tekniğinde de kullanılan bu enjeksiyon, kök hücrenin iyileştirici ve besleyici özelliklerine sırtını dayamış, gerçekten muazzam sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. İster saç ekimi yaptırın, isterseniz sadece saç dökülme sorununa bir çare olarak düşünün, Organik Saç Enjeksiyonu bizden tam puan alıyor. Üstelik düşünsenize, bölgesel yağınızdan da kurtuluyorsunuz. Bir vakum yardımıyla liposuction yapılarak yağınız söz gelimi göbek bölgenizden çekiliyor. Sonra kök hücreden zengin hale getiriliyor, santürfürüje sokuluyor, üstte kalanlar yoğun kök hücredir. Bu saça enjekte ediliyor. Bu şekilde gürleşen saçlarınıza belki saç ekimi yaptırmaya bile gerek kalmaz diyemeyiz zira bu yeni köklerin oluşumuna değil, mevcut köklerin güçlenmesine yardımcı oluyor. Yeni kök oluşturuyoruz diyenler yalan dolan, inanmayın.

Bir Cevap Yazın